Wyjście na Cmentarz Stary

 

2 listopada wychowankowie Ogniska pod opieką wychowawców odwiedziło miejsca spoczynku bliskich nam zmarłych. Spacer alejami Cmentarza Starego w Kielcach był dla dzieci głębokim przeżyciem, wprowadził w nastrój refleksji, zadumy oraz wspomnień o bliskich osobach. Dzieci pomodliły się i zapaliły znicze na grobach Sióstr Miłosierdzia a także na Cmentarzu Partyzantów, gdzie pochowani są ludzie, którzy walczyli o wolność naszej Ojczyzny. Niewątpliwie takie wyjście na miejsca pamięci to jedna z ważniejszych lekcji wychowania patriotycznego. Oprócz tego dzieci poznały tradycje i zwyczaje związane ze świętem zmarłych. Dbały również o właściwe zachowanie się na cmentarzu, by nie zakłócać spokoju zmarłych i osób odwiedzających to miejsce. Cmentarz Stary w Kielcach wpisany jest na Listę Zabytków a na powierzchni prawie 5ha zachowało się ponad 1000 grobów sprzed 1939r.

 

ZDJĘCIA Z WYJŚCIA DOSTĘPNE SĄ W GALERII ZDJĘĆ https://ognisko.szarytkikielce.pl/galeria-zdjec/galeria-2022-2023.html

 

 

Akcja charytatywna „Święty Wincenty wysyła nas do ludzi w potrzebie”

 

28 października zakończyliśmy naszą akcję charytatywną. Dzieci przynosiły różne artykuły higieniczne: mydła, pasty do zębów, żele pod prysznic, szampony itp. Wszystkie te artykuły zbieraliśmy dla podopiecznych placówki opiekuńczo – wychowawczej „Dobra Chata” w Kielcach. Dzięki akcji dzieci mogły uczyć się wrażliwości na potrzeby innych, rozwijały empatię, kształtowały pozytywną postawę wobec potrzebujących.

Dzieci swoją postawą i zaangażowaniem udowodniły, że nie jest im obojętny los rówieśników i starają się w miarę swoich możliwości być z nimi solidarni.

 

Bal Wszystkich Świętych

 

27 października zorganizowany został dla dzieci z Ogniska Bal Wszystkich Świętych. Skoro „Wszyscy Święci balują w niebie”, my również możemy tu na ziemi. Na nasz bal przybyły dzieci przebrane za anioły, świętych i błogosławionych, m.in. za Św. Mikołaja, Św. Wincentego a’Paulo, św. Filipa Neri, Św. Józefa Moscati. W atmosferze radości dzieci bawiły się przy dźwiękach muzyki Małego TGD, Arki Noego czy Armii Dzieci. Na początku zapytaliśmy dzieci kim jest święty oraz kto może nim zostać. Odbył się również quiz wiedzy o świętych oraz przekazaliśmy dzieciom kilka anegdotek z życia omawianych osób. Nie mogło też zabraknąć słodkiego poczęstunku w postaci batoników i krakersów.

Celem balu było ukazanie dzieciom radości, jaką daje życie dla Boga i z Bogiem oraz przedstawienie niezwykłej relacji jaką jest tajemnica świętych obcowania. Dzięki niej możemy cieszyć się pomocą i wstawiennictwem świętych. Wszystkie przygotowane na bal atrakcje znalazły uznanie i aprobatę uczestników. Dla wychowawców to znak, aby Bal Wszystkich Świętych na stałe zapisać w kalendarium uroczystości Ogniskowych.

 

ZDJĘCIA Z UROCZYSTOŚCI ZNAJDUJĄ SIĘ W GALERII ZDJĘĆ https://ognisko.szarytkikielce.pl/galeria-zdjec/galeria-2022-2023.html

 

 

 

 

 

SZYBKI KONTAKT

Ognisko Wychowawcze

ul. Kościuszki 36,
25-316 Kielce

tel. 41 34-423-38