Galeria 2022-2023 - 2 tydzień wakacji
II tydzień wakacji 3-7.07.2023r.
3 lipca 2023 r. Kino Moskwa – film „Rysiek Superwróbel”
Wróbel Rysiek, wychowany przez rodzinę bocianów, marzy o tym, by poprowadzić stado. Niestety, ta zaszczytna i odpowiedzialna misja przypada komuś innemu. Rysiek nie może się z tym pogodzić i opuszcza stado. W pojedynkę wyrusza w podróż pełną niebezpieczeństw i przygód. Wkrótce spotyka wróblicę Sonię, przetrzymywaną przez chciwego pawia Zamano. By ją uwolnić, nasz superwróbel musi rozwiązać zagadkę i odnaleźć bezcenny klejnot. Wymaga to nie tylko zgranej drużyny i wzajemnego zaufania, lecz przede wszystkim umiejętności nabytych od bocianów. Spryt i odwaga znów pomogą małym wróblom osiągać wielkie cele!
4 lipca 2023 r. „Naukowcy są wśród nas”
Drugi tydzień wakacji przebiegał pod kątem naukowym. W trakcie zajęć przeprowadzonych w Ognisku mieliśmy możliwość zastanowić się nad tym, czym jest nauka oraz poznać sylwetki najsłynniejszych naukowców świata. Następnie wszyscy wychowankowie mieli możliwość samodzielnie wcielić się w rolę eksperymentatora. Wspólnie z wychowawcami obserwowali zjawisko iluzji optycznej wykonanej przy użyciu zwykłej szklanki z wodą i kartki z wydrukowanymi strzałkami. Dokonaliśmy magicznej sztuczki zabarwienia „zwykłej” wody na granatowo, przy pomocy octu spirytusowego. W dalszej kolejności udało nam się stworzyć płyn w kolorach tęczy znajdujący się w jednym naczyniu, dzięki czemu poznaliśmy właściwości gęstości roztworów. W trakcie eksperymentów przekonaliśmy się co stanie się, gdy do naczynia z sodą dodamy ocet. Dla dzieci było to bardzo ekscytujące doświadczenie. Następnie spróbowaliśmy wykonać naturalną lampę lavę, przy pomocy szklanki z wodą, olejem, barwnikiem spożywczym i tabletką musującą. W kolejnym doświadczeniu przekonaliśmy się o tym, czy woda potrafi wędrować - przy pomocy szklanek z kolorowymi roztworami i zamoczonymi w nich ręcznikami papierowymi. Stworzyliśmy też tatuaże wodne z własnych rysunków narysowanych markerami do tablicy. Kolejne efektowne doświadczenie polegało na stworzeniu tęczy przy pomocy mleka i kolorowych draży. Poznaliśmy także właściwości ciśnienia wody przy pomocy woreczka strunowego przebitego kredkami oraz obserwowaliśmy zachowanie lodu pod wpływem kontaktu z solą. Kolejną obserwacją otoczyliśmy płomień ognia i jego reakcję na odcięcie go od tlenu. Dużym zainteresowaniem cieszyło się spotkanie z płynem nienewtonowskim który w czasie nacisku zachowuje się jak ciało stałe a w czasie spoczynku jak ciecz. Było to dla dzieci bardzo satysfakcjonujące odczucie, które z chęcią chciały powtarzać również w domu. W czasie klubu filmowego obejrzeliśmy kilka odcinków serialu „Niesamowite laboratorium Emili”, z którego uzupełniliśmy swoją wiedzę zdobytą w czasie animacji przeprowadzonych w Ognisku Wychowawczym.
5 lipca 2023 r. Wyjście na pizzę do pizzerii Piri Piri
Korzystając z pięknej pogody wyruszyliśmy spacerem do siedziby pizzerii Piri Piri znajdującej się w malowniczej okolicy rezerwatu Kadzielnia. Dzieci poznały wcześniej menu pizzerii i przed wyjściem dobrze już wiedziały jaką pizzę zamierzają zjeść. Po sycącym posiłku udaliśmy się na znajdujący się w pobliżu Stadionu Leśnego plac zabaw i tam spaliliśmy nadmiar energii. Następnie spokojnym tempem wróciliśmy również pieszo do placówki.
6 lipca 2023 r. Warsztaty Fizyka dla smyka
Kontynuując naukowy temat tygodnia zaprosiliśmy do placówki Pana Pytalskiego z warsztatami „Fizyka dla smyka”, który opowiedział nam o właściwościach światła niewidzialnego – podczerwieni i ultrafioletu. Na własnej skórze dzieci mogły obserwować za pomocą kamery termowizyjnej jak sami emitują światło podczerwone. Poznały zastosowanie światła UV w życiu codziennym oraz sposoby ochrony przed jego szkodliwymi skutkami.
7 lipca 2023 r. Centrum Nauki Leonardo Da Vinci
W ostatnim dniu II tygodnia wakacji udaliśmy się do Centrum Nauki Leonarda da Vinci na warsztaty „Lipa i brzoza bywa zazdrosna, że na katar i kaszel najlepsza jest sosna”, gdzie wychowankowie wykonali oleje eteryczne na czas choroby oraz zwiedzili wystawy interaktywne o charakterze multimedialno – mechatronicznym:
– „Człowiek – niezwykła maszyna”, podejmująca zagadnienia związane z budową i funkcjami życiowymi człowieka.
– „Człowiek – trybik w machinie przyrody”, dotycząca zagadnień ekologiczno – przyrodniczych.
Po zakończonych zajęciach mogli również zwiedzić ekspozycję zewnętrzną gdzie na terenach zielonych otaczających budynek Centrum wkomponowano wiele eksponatów naukowych.